Důležité: Článek byl na webu publikován v minulosti a nemusí proto odpovídat platné právní úpravě v oblasti spotřebitelských úvěrů. Doporučujeme ověřit informace i jinde.

Zbavte se svých dluhů

14 / 4 / 2012

Problémy s dluhy nezmizí samy od sebe. Jestliže jste si na sebe vzali více závazků, než zvládáte splácet, je na čase podniknout radikální kroky k tomu, aby se vaše situace vyřešila.

Nezavírat před závazky oči

Chodí vám upomínky od věřitelů a vy je ani neotevíráte a hned se jich zbavíte? Vaše dluhy tím ale nezmizí, naopak si přiděláte více problémů a možná dorazí i „strašák“ jménem exekuce. Změnou telefonního čísla nebo bydliště také nic nevyřešíte. S věřiteli komunikujte, je dost dobře možné, že se vám podaří domluvit si nový splátkový kalendář.

Sepište své dluhy

Ztrácíte o svých půjčkách a měsíčních splátkách přehled? Ze smluv a přímo od věřitelů zjistěte, kolik komu dlužíte a jak dlouho budete ještě půjčku splácet, udělejte si přehled a zaměřte se přednostně na půjčky, které nejvíce „hoří“. Důležité jsou i výše sankcí za nečinnost.

Konec zadlužování

Nepokračujte v zadlužování, nesjednávejte si další půjčky proto, abyste měli na splacení těch stávajících. Snadno byste se dostali do bludného kruhu půjček. Navíc je budete získávat za stále nevýhodnějších podmínek.

Uskromněte se

Po dobu splácení dluhů raději obracejte v ruce každou korunu, snažte se výdaje snížit na minimum a zvýšit, alespoň přechodně, své příjmy. Některé věci si můžete dopřát, až bude vaše finanční situace příznivější, o to větší z nich budete mít radost. Určité výdaje jsou zase spíše nadstandardem, třeba denně si dopřát kávu v kavárně. Jsou to malé položky, ale nasčítají se.

Svěřte se svým blízkým

Netajte své dluhy před nejbližší rodinou. Uleví se vám a je dost dobře možné, že se vám pokusí nějak finančně pomoct či poradit a rychleji s dluhy zatočíte. Také budou lépe chápat, že si momentálně nemůžete některé věci dovolit.

Oddlužení a konsolidace

Konsolidace půjček je sloučení několika úvěrů do jednoho u některé z bank. Získáte tím výhodnější podmínky a lepší přehled, měsíčně budete platit jedinou splátku. Pokud máte několik závazků po splatnosti a už nevíte, jak dál, zvažte možnost oddlužení neboli osobního bankrotu.© 2013 Půjčky-na-OP-ihned.cz, všechna práva vyhrazena.

Tento web je pouze informativního charakteru. Jeho provozovatel není poskytovatelem ani zprostředkovatelem spotřebitelských úvěrů.