Důležité: Článek byl na webu publikován v minulosti a nemusí proto odpovídat platné právní úpravě v oblasti spotřebitelských úvěrů. Doporučujeme ověřit informace i jinde.

Co je RPSN?

26 / 2 / 2012

Půjčky patří k našim životům již dlouhá desetiletí. Celý finanční trh se za celou dobu vyvinul a nyní nabízejí velké množství služeb spolu s relevantními informacemi. Pod tento okruh patří i RPSN. Tedy roční procentní sazba nákladů.

Tato hodnota, která se, jak již je z jejího názvu zřejmé, udává v procentech, pomáhá spotřebiteli při orientaci v podmínkách půjčky. Udává totiž roční úrokovou sazbu, kam by měly být započteny všechny poplatky, které je třeba v období jednoho roku v souvislosti s takovou půjčkou uhradit.

RPSN v praxi

RPSN je pochopitelně proměnnou jednotkou. Záleží na výši půjčky a na mnohých dalších faktorech. Je tedy zřejmé, že RPSN nebude stejné u bankovních domů a u menších nebankovních společností, které poskytují drobné spotřebitelské úvěry.

Banky a RPSN

U bankovních domů je tato sazba nižší vzhledem k tomu, že jsou poskytovány vyšší částky. Rozdíly mezi jednotnými bankami jsou doslova propastní. Air Bank je schopna nabídnout průměrné RPSN 9,3 %. V porovnání s GE Money Bank, která si řekne 25,3 % se jedná o neuvěřitelnou propast. Samozřejmě záleží na tom, kolik si půjčíte a jak dlouho splácíte a jakou konkrétní službu využijete, v tomto případě tedy jde pouze o orientační čísla.

Jak je to s RPSN u nebankovních společností

U nebankovních půjček se setkáváme častěji s čísly, které přesahují 25 % hranici. Samozřejmě se i zde najdou výjimky s nižší sazbou.

V případě extrarychlých půjček se RPSN pohybuje v neuvěřitelně vysokých hladinách. Při částkách nižších než je 5000 Kč se totiž nemusí udávat, a tak se není čemu divit. Při takto nízkých částkách dosahuje hodnota RPSN desítek tisíc procent.

Je ale nutno podotknout, že RPSN se má smysl sledovat u dlouhodobějších úvěrů. U krátkých půjček před výplatou je vhodné zaměřit se spíše na konkrétní výši případných sankčních poplatků v případě, že byste nebyli schopni půjčku včas splatit.© 2013 Půjčky-na-OP-ihned.cz, všechna práva vyhrazena.

Tento web je pouze informativního charakteru. Jeho provozovatel není poskytovatelem ani zprostředkovatelem spotřebitelských úvěrů.