Důležité: Článek byl na webu publikován v minulosti a nemusí proto odpovídat platné právní úpravě v oblasti spotřebitelských úvěrů. Doporučujeme ověřit informace i jinde.

Smlouva o půjčce

13 / 6 / 2013

Podobu takovéto smlouvy si je schopen představit snad každý z nás. Ne každý ale ví, že je možné ji uzavřít i ústně, a proto je v některých případech důležité být obezřetní.

Podoba smlouvy

Smlouva o půjčce samozřejmě vypadá jaká jakákoliv jiná smlouva. Má ale svá specifika, která je dobré znát.

Co by měla každá smlouva o půjčce obsahovat?

  • Osobní a kontaktní údaje o obou stranách (o věřiteli i dlužníkovi)
  • Výši a měnu půjčené částky
  • Výši úroku
  • Dobu splatnosti a počet splátek
  • Čísla účtu

Jedná se o smlouvu mezi dvěma stranami tedy mezi půjčujícím a dlužníkem. Smlouva vzniká na základě předání peněž či jiné věci. Dlužník i půjčující se nadále musí držet podmínek smlouvy, na nichž se domluví a zahrnou je do dané smlouvy. Je možné sjednat způsob splacení, čas splacení a úroky.

Ústní uzavření smlouvy

Uzavření smlouvy pouze ústně je velmi opomíjené. To může znamenat problémy, vzhledem k tomu, že i ústní dohoda je vymahatelná.

Při nedodržení podmínek smlouvy může věřitel požadovat uhrazení úroku z prodlení stejně tak jako v případě klasické papírové smlouvy. Peníze je možné vymáhat i u soudu. V tomto případě je však věřitel nucen prokázat, že byly peníze či jiné věci dlužníkovi opravdu půjčeny. Pro tyto věci je dobré vystavit potvrzení o předání peněz.

Tyto podmínky neplatí pro půjčovny, které se zabývají odborným vybavením či elektronikou. V tomto případě se jedná o jiný smluvní vztah dvou stran, a tak mají obě smluvní strany jiné povinnosti.

Na co si dát pozor

Vzhledem k tomu, že věřitelé často nepůjčují peníze poprvé, jsou zběhlí v technikách, jak napsat smlouvu co nejvýhodněji pro ně samé. Proto doporučujeme poradit se s advokátem. Ten vám může poskytnout cenné rady, bez nichž byste snadno mohli udělat chybu.

V případě, že by došlo k nějakému problému, máte v zádech právní pomoc, která se v byrokratickém systému, který u nás v dost značné míře panuje, hodí.


Náš tip: Vzory smluv o půjčce naleznete například na těchto stránkách.© 2013 Půjčky-na-OP-ihned.cz, všechna práva vyhrazena.

Tento web je pouze informativního charakteru. Jeho provozovatel není poskytovatelem ani zprostředkovatelem spotřebitelských úvěrů.